Aktualno

Tradicionalna Lignjada u Baškoj s malom školom lignjolova za djecu

Tradicionalna Lignjada - 18. Kup sv. Mikule održana je...

OPATIJA BAJNA: Detaljan program Adventa 2024. i dočeka Nove 2025. godine

Dani božićno-novogodišnjeg slavlja u Opatiji već su počeli -...

KOMIŠKI ADVENT NA VISU: Na blagdan sv. Nikole gorjet će stara falkuša kako bi se iz vatre i pepela rodila – nova!

Blagdan sv. Nikole zaštitnika pomoraca, koji se slavi u...

VODIČ PO KORNATIMA: ulaznice, sidrišta, konobe, restorani i kontakti

Kada ste odlučili svojim ili čarter brodom posjetiti Nacionalni park Kornati, na početku – važno je znati: nije cijeli kornatski arhipelag u sklopu Nacionalnog parka. Granica parka na sjeveroistoku ide južno od otočića Katina prema jugoistoku uključuje otočić Abu Velu te cijeli otok Kornat, sve otoke jugozapadno od njega, na jugu obuhvaća otoke Samograd i Mrtovnjak te prolazi prema sjeveru Žutskim kanalom i obuhvaća još otočić Svršatu. Sjeverni ulaz u Park, iz pravca Zadra i Biograda, je kroz prolaze Mala i Velika Proversa a južni, iz pravca Šibenika i Murtera ide uz Opat i Smokvicu Velu.

Gdje kupiti ulaznicu i po kojoj cijeni

Ulaznicu obavezno kupite dan ranije na jednom od punktova izvan Parka: u sjedištu Uprave u Murteru, Butina 3, ili kod ovlaštenih komisionara, tj. u marinama: Kremik, Šibenik (Mandalina), Tribunj (Danuvius), Betina i Kornati (Biograd n/m). Ako ulaznicu kupite u Parku, koštat će vas dvostruko više. Primjerice, za brod veličine 11 do 18 metara cijena ulaznice kupljene izvan parka za jedan dan iznosi 250 kuna a ako je kupite u Parku, koštat će vas 500 kuna. Iznimka je ACI marina Piškera – u cijenu veza uključena je i ulaznica.

ACI marina Piškera
ACI marina Piškera sa sjeverne strane / Foto: PR ACI

Gdje sidriti

Za sidrenje i noćenje na raspolaganju vam je 20 uvala: Stiniva, Statival, Lupeška, Tomasovac – Suha punta, Šipnate, Lučica, Kravjačica, Strižnja, Vruje, Gujak, Opat, Smokvica, Ravni Žakan, Lavsa, Piškera – Vela Panitula, uvala Anica na Levrnaki te Podbižanj i Koromašna.

Gdje i što jesti

U tim je uvalama i dvadesetak domaćinskih kurnatarskih konoba i restorana u kojima se nudi iskonski prirodni slow food: riba, hlapovi i jastozi, lignje, sipe i hobotnice, školjke i – jedinstvena kornatska janjetina. Jela se pripremaju na starinski način, na domaćem ognjištu, pod pekom, na gradelama, uz začine koji ovdje rastu na dohvat ruke. Vino je uglavnom domaće, crno i bijelo, uz aperitiv, također domaći, najčešće travaricu spravljenu prema starim receptima.

Zbog ljetne gužve valja unaprijed rezervirati stol i vez pa ćemo navesti i brojeve mobitela, ali s ogradom – na tim samotnim mjestima često nema signala. Pa je zato najbolje na vrijeme krenuti u obilazak, jer mjesto za stolom možemo pričekati s brodom na sidru, uživajući u ostalim atrakcijama Kornata.

Mare Proversa, jastog s paštom
Mare Proversa, jastog s paštom / Foto: FB

Restorani, konobe i kontakti za rezervacije

Krenimo s talijanske strane: najzapadniju civilizacijske nautičke oaze hrvatskog dijela Jadrana – ACI marine Piškera. Marina je zapravo smještena na otočiću Vela Panitula, a mnogo veći otok Piškera je nasuprot. Nasuprot marine, na Piškeri, je i kapelica Gospe od anđela, danas jedino ribarsko svetište u Hrvatskoj. Glagoljaški misal iz te kapelice čuva se u župnoj crkvi u mjestu Sali, odakle se svake godine za hodočašća 27. kolovoza nosi u kapelicu na Piškeri. Ni Vela Panitula nije bez spomenika. Nedaleko marine je kamena utvrda s dvije kule – ostaci kaštela koji su podigli Mlečani da bi oporezivale ribare pa su oni svakoga jutra ovamo morali donositi ulov na procjenu.

Danas svježa riba završava u kuhinji restorana Klif, koji od ove sezone nudi ribu i janjetinu – i pod pekom. Brojevi mobitela – 098 33 74 96; 099 34 73 518 i 091 470 00 91.

Kurnatarska jela i janjetina pod pekom odlika su i konobe Idro na obližnjoj Lavsi (099 34 38 726) te restorana Marija (098 25 89 329). U konobi Piccolo na Smokvici Veloj čekaju vas s domaćom salatom od hobotnice, ribljom juhom, jastogom, domaćim vinom. Pripremaju vlastiti ulov na gradelama i u krušnoj peći (099 541 289).

S izuzetnim morskim specijalitetima dočekuje vas konoba u uvali Opat. Tu je majstor kuhinje Ante Božikov, čiji je otac Mile prve nautičare ugostio još davne 1986. Ovdje ćete naći što nigdje nećete: ribu pečenu na soli (vlastiti ulov), carpaccio od kovača s tartufima. rižot od hlapa sa šafranom, tartar od tune, tartar od kapesante, toro (trbuh) od tunja u crnom vinu, gratinirane brbavice s pinjolima, salatuod jastoga frapiranog u ledu … .(091 47 32 550 i 091 22 47 878).

Konoba Darko, Strižnja
Konoba Darko, Strižnja / Foto: FB

Na Ravnom Žaknu konoba Žakan nudi kornatsku janjetinu na žaru, zubaca, škrpinu, kovača, oradu – sve ispod peke, jastoga lešo, sa žara i na buzaru, špagete s jastogom, mariniranu tunu, lignje na žaru, rižoto od kozica i od liganja, školjke na različite načine (091/377-60-15 i 091/726-05-79). Tu je i poznata konoba Larus s domaćim jelima spravljenim na lagan i prirodan način pravi kornatski slow food (098 230 383). U Uvali Gujak je restoran Beban – riba, janjetina, kruh iz krušne peći, domaće crno i bijelo vino, janjeća juha (098 947 59 30 i 099 47 57 39).

U uvali Vrulje je najveće mjesto u Nacionalnom parku, “glavni grad” Kornata. Tu je poznata konoba Ante: specijalitet – hobotnica na brudet (091 51 99 246). I gazda Marijan Minđek u konobi Robinson nudi ribu i janjetinu na grilu i ispod peke te carpaccio od tune, hobotnicu, ugora, dimljenu ribu, marinade, paštetete, pršut od tune (098 388 667 i 091/600 95 03).

U uvali Strižnja su dva restorana. Restoran Darko drži ribar s obitelji. Dakle tu je sve iz mora – svježe. A onima koji su se zasitili plodova mora nudi se i ukusan mesni zalogaj. Moguć je i dogovor za ranojutarnji izlazak s Darkom na mreže… (098 94 09 755 i 098 623 168). U Strižnji restoran Quatro također nudi riblje specijalitete uz domaće vino. U uvali Šipnata je konoba Solana s domaćim jelima (098 435 433). U uvali Kravljačica je također dobro poznata konoba Andrija (098 98 17 743), a u uvali Stiniva istoimeni restoran s kurnatarskim slow foodom (098 93 71 893).

I ne zaboravite kultno mjesto na ovim prostorima, obiteljski restoran Mare na spoju Nacionalnog parka Kornati i Parka prirode Telašćica. Davno je sve počelo: Mare Šešelja rođena Matulić, udala se 1914. u Proversu za Antu Šešelja. Tu su ribari uvijek nalazili sklonište, prenoćište i siguran vez. S prvim nautičarima 1962. godine Poljoprivredna zadruga Sali ovdje je otvorila dućan, gdje su se zaposlili Marin sin Ive i snaha Tonina, koju su također prozvali – Mare. Sedamdesetih godina sinovi Vjekoslav i Vlado počeli su spremati skuše i srdele, uz domaće vino. Danas suprugu Marina unuka Vjekoslava Nelu također zovu – Mare. Uz Vjekoslava tu je sad i Duje Šešelja … Dakle, otok Katina, uvala Vela Proversa ili suvremenim jezikom navigacije: N 43° 52′ 39.46″ i E 15° 13′ 22.42″. Evo i Marinih mobitela: 098/273-873 i 098/332-697.

Restoran Fešta, otok Žut
Restoran Fešta, otok Žut / Foto: FB

Užitak na Žutu

Otok Žut drugi je po veličini otok u kornatskom arhipelagu. Izvan je Nacionalnog parka. Prelijepe skrovite uvale, planinarske staze, bogatstvo ljekovitog bilja, vrhunsko maslinovo ulje, šest-sedam odličnih konoba i restorana.

Najpoznatije i najposjećenije mjesto je, naravno, ACI marina Žut. Osim sigurnog veza i punog nautičkog komfora to je odlično ishodište za pješački izlet. Žut ima tri vrha – najviši je Gubavac (174 m), slijede Tvrdomešnjak (163 m) i Veli vrh (153 m). Iz marine vodi staza do Tvrdomešnjaka, odakle puca fantastičan pogled sve strane: susjedni Kornat, Proversu, Sit i Pašman. U susjedstvu marine dva su sjajna kornatska ugostitelja. U uvali Papeše je konoba Sandra (098 92 35 033), koju vodi obitelj Božikov.

Iskusni ribar otac Božikov brine da uvijek bude svježe ribe pa će reći kako se „još uvijek nađe koji šanpjer, rošpa, zubatac, jastog i škarpina, ima sipa, liganja i hobotnica a uvijek je tu i poneki gof, kokot te krasan romb s parangala …“ A onda se sin Damir pobrine da se od toga spravi ukusno jelo „vani na ognju, u krušnoj peći, na brudet …“ Pred konobom ima mjesta za 15 brodova na muringu, nekoliko ih se mogu vezati bočno, dubina je 3 do 6 metara.

Nedaleko marine je i restoran Fešta koju vodi mlada ekipa ugostitelja a na čelu je iskusni Krešimir Mudronja. Zato se i ovdje mogu naći neka posebna jela kao što su: tartar od sabljarke, carpaccio od orade s tartufima i kaparima te od sabljarke s grejpom i rikolom, pašteta od ugora … Uz to restoran je pravi kornatski zavičajni muzej, a ispred je 30 za goste besplatnih vezova sa strujom i vodom. Kontakt: 099 34 73 519; 099 23 99 089 i 098 42 52 29.

U uvali Dragišina je konoba Vision (098 26 63 76), u uvali Hiljača je konoba Sabuni (099 48 55 75), poznati restoran Bain u uvali Strunac s koncesijom za sidrište gostima ne naplaćuje vez, restoran Žmara Edija Jurage također svaki dan na jelovniku ima svježu ribu te škampe, školjke i lignje, pred restoranom su bove i ponton sa 10 vezova s priključcima na struju (098 75 71 65).

I u ACI marini je restoran koji nudi specijalitete: riba forno, hobotnica i janjetina ispod peke … kontakti: 091 47 35 155 i 091 76 05 611.

Novo

Arancino sa raštikom, kozicama i sirom

Arancino je jednostavno jelo od riže, poznato kao specijalitet...

BOŽIĆNI RUČAK: Recepti morske spize skiperice Alenke Alujević s lignjama, kozicama, bijelom ribom…

Kada smo na portalu Nautička patrola ljetos predstavili Alenku...

Tradicionalna Lignjada u Baškoj s malom školom lignjolova za djecu

Tradicionalna Lignjada - 18. Kup sv. Mikule održana je...

OPATIJA BAJNA: Detaljan program Adventa 2024. i dočeka Nove 2025. godine

Dani božićno-novogodišnjeg slavlja u Opatiji već su počeli -...

BORIS NINIĆ: ACI marine Piškera i Žut – civilizacijske oaze usred divljih Kornata

Šibenčanin Boris Ninić je „difovac“. Završio je zagrebački Fakultet za fizičku kulturu, svojedobno znan kao Državni Institut za Fiskulturu. Bila je to glavna referenca...

Nova Marina Drage južno od Pakoštana otvara se u svibnju

Nova marina - Marina Drage, u uvali Dugovača južno od Pakoštana nova je nautička adresa u tom dijelu Jadrana, sa 190 vezova. Sustav veza...

ŽUT OD A DO Ž: Zimski adrenalin i ljetne divote

Kornatski otok Žut najomiljenije je ljetno odredište mnogih nautičara. Zašto nautičari vole Žut? More je tirkizne boje, a okolo je tamno bujno zelenilo koje...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here