Najčešća asocijacija na riječ krstarenje jest: Kornati! Mi imao drugi prijedlog: Kvarnerski otoci
Polazište neka bude Punat na otoku Krku: velika marina lako dostupna automobilom, dobar položaj za početak krstarenja, jak čarter. Jedrilice iz čartera se u pravilu podižu subotom popodne i ako je sve idealno pripremljeno ne možete isploviti prije 17 sati. Jer, treba ukrcati sve stvari za sedam dana plovidbe i još jednom provjeriti da li nešto nedostaje. No, najvažnije je s predstavnikom čarter-tvrtke napraviti chek in, tj. preuzeti brod.
Imate li nestrpljivu ekipu koja bi odmah isplovila, najbolje da ih odvedete na popodnevno kupanje ili odmah blizu u puntarskoj uvali ili sa zapadne strane otoka prema uvali Vela Jana, a dobar izbor je i južna strana otočića Plavnika, gdje se nalazi nekoliko uvalica s pješčanim plažama. U Puntarskoj uvali je otočić Košljun na kojem je franjevački samostan otvoren za posjete a more oko njega čisto je i pogodno za kupanje.
Kad ste već isplovili savjetujemo – ne vraćajte se u Punat. Možete prenoćiti u Krku, gdje će vam sasvim sigurno, u okruženju građevina starih Frankopana, zgodnih kafića, restorana i konoba, biti zabavnije. Vezovi su odmah iza lukobrana. Treba imati na umu da je za vrijeme jakoga juga luka valovita, za olujnog juga valovi prelijevaju lukobran a bura ovdje puše žestoko. Zato je u blizini Uvala Sveti Juraj, oko 2 milje zapadno od krčke luke. To su zapravo dvije manje uvale i obje su dobro zaklonište. Sidri se na dubini 3-4 metra, a postoje i betonske bitve. Ajmo po danima, bila je to subota.
Nedjelja: Rapske uvalice za kupanje
Ujutro krećemo za Rab. Između punte Kalifront i grada Raba nekoliko je uvalica pogodnih za sidrenje i kupanje: Čifuti, Planki, Krištofor i sv. Mara, uz istoimeni svjetionik. Do tamo je oko 20 nm. Nemojte ostati do večernjih sati, pogotovo ne u punoj sezoni, ako želite naći mjesto u rapskoj marini. Dakle, noćimo u Rabu.
Ponedjeljak: Swingerski raj u Punta Križi ili čedne Nerezine
Ujutro je najvažnije nabaviti svježi kruh, jer ćemo sljedeću noć ako Bog da provesti na sidru. Isplovljavamo u pravcu južne strane Cresa. Prolazimo pokraj Trstenika, otoćića sa svjetionikom. Ako je mirno, tu se možemo zakratko usidriti, preroniti obalu, ima hobotnica. Trstenik je inače nenastanjen. Punta Križa je puna malih pjeskovitih uvalica obraslih borovinom. To su inače oaze mira i tišine, ali ljeti iz obližnjeg kamp krene grmljavina skuteri i glisera svih veličina. Najdublje uvučena u kopno je Jadrišnica. Ima konobu sa svježom ribom, a stolovi su tik uz more. Jadrišnica je sigurna čak i po jugu, iako je otvorena u tom pravcu, no ne treba isprobavati jačinu sidrenog lanca. Bolje je zaklon potražiti preko puta u Nerezinama na otoku Lošinju. Punta križa je u posljednje vrijeme na glasu kao raj svingera i homseksualaca i golaća pa ako niste taj ostanite na brodu i na sidru. Ili krenite, kako rekosmo, put čednih Nerezina.
Utorak: Popodnevno kupanje u prelijepoj laguni
Ako je sve u redu budimo se u utorak ujutro na sidru u Punta Križi. Krećemo na jug, prema Iloviku, izbjegavajući u širokom luku Plitvac Palacol. Obavezno se moramo zaustaviti u prolazu između Malih i Velih Orjula, jer tu je prelijepa laguna s kristalno zeleno-plavim morem, idealna za popodnevno kupanje. Noćimo u Iloviku, na sidru, odnosno privezani za jednu od bova u prolazu između Ilovika i Sv. Petra. U Iloviku je trgovina, pošta i nekoliko gostionica. Ljeti, ako ste na bovi, ujutro će vas u čamcima posjetiti prodavači kolača i voća, s ponudom da vam iz mjesta donesu sve što vam treba.
Srijeda: Susak, sa svim svojim posebnostima
Srijeda je ujutro i još je puno toga pred nama. Na pet-šest milja nalazi se Susak sa svim svojim posebnostima: vinom, nošnjom, pijeskom. Šteta ga je zaobići. Privezati se možemo uz mol, a možda nađemo mjesto u mandraću. U nastavku je pješčana plaža s plitkim, vrlo toplim morem. Sve je tu od pijeska, osim malo stijena na južnoj strani, gdje su dobre pozicije za lov s podvodnom puškom. Noćni privez bio je sve do nedavno idealan u Malom Lošinju. Ali pontoni su nestali, Mali Lošinj više nije prijatelj nautičarima. A da ipak ne bismo ostali uskraćeni za usluge jednog od najljepših otočkih velegrada, pokušajmo naći mjesto u marini, nedaleko ulaza i dosta daleko od centra. Ostala mi je u dobrom sjećanju konoba kod Corada. Nije čak uz more. Dobro se oznojiš da dođeš do nje: pješke uzbrdo iz centra prema drugoj obali u pravcu istoka. Čini se kao da si došao u goste rođaku, koji je napravio piknik u svom dvorištu. Riba je izuzetno spremljena, jer Corado je iskusni barkarjol i podvodni ribolovac.
Četvrtak: Dah starine u Osoru
U četvrtak ujutro popunjavamo zalihe nafte, vode, piva, sokova a možda i pridodamo bocu dobrog vina sa Suska. Idemo na Unije nekada najobrađeniji poljoprivredni otok Lošinjskog arhipelaga. Na istočnoj strani Unija nalazi se uvala Maračol. To je bivša utvrda JRM, sad u tim zgradama jedna obitelj drži ovce. Možda se može kupiti domaćeg sira. Nakon kupanja, nećemo se puno zadržavati jer nas čeka deset milja plovidbe do Osora. Noć možemo provesti na sidru u ustrinskom zaljevu. Najmirnija je najzapadnija uvala Porat, osim po jugu. Osorska uvala Bijar sigurna je od svih vjetrova, a možemo biti i vezani bokom na rivu u samom osorskom prolazu prije mosta. Od nedavno tu je i mala marina. Osor je prastaro pomorsko mjesto, obavezna stanica starorimskih, mletačkih i njihovi nasljednika suvremenih moreplovaca tj. nautičara. Pun je drevnih spomenika kulture: katedrala iz 15. stoljeća, srednjovjekovna gradska vijećnica u kojoj je sada muzej itd. Vrijedi prošetati gradićem, te šetalištem iznad mora, uz drevne osorske zidine, osjetiti dah starine.
Petak: Uvala Krušćica na povratku uz istočnu stranu Cresa
No, ne treba pretjerivati, jer se pokretni most otvara ujutro u davet i onda tek popodne u pet. Već je petak a mi se moramo u subotu do devet vratiti u Punat. Pred nama je dug put, pa ćemo dan uglavnom provesti u plovidbi. Naravno, sve ovisi o vjetru. Ploveći na sjever istočnom stranom Cresa, već pred sam kraj, blizu Plavnika, nalazi se još jedna zanimljiva uvala, Krušćica. Dno je pjeskovito a gusto se zimzeleno raslinje spušta do samog mora. Ta je uvala nautičko izletište i divlje kampiralište Riječana i Primoraca. Dobro mjesto za prenoćiti na sidru. Iz Krušćice do Punta ima pet-šest milja, pa se ne treba dići prerano da bismo u Puntu na vrijeme vratili brod.
Subota: povratak u Punat i vraćanje broda
Plan krstarenja – rekapitulacija
SUBOTA: Polazak 17,00 iz Punta na Krku
Do uvale Vela Jana (Krk) (ili) do Plavnika, uvale na kasno poslijepodnevno kupanje
Krk (grad) – spavanje
NEDELJA: polazak za Rab
Kupanje u uvalama iza rta Kalifront (Ćifuti, Planki, Krištofer, svjetionik sv. Mara).
Spavanje: marina Rab
PONEDJELJAK: Polazak za Punta Križu (južna strana Cresa)
Zastanak kod otočića Trstenik
Jadrišnica noćenje (ako nema juga)
Alternativa po jugu: Nerezine
UTORAK: polazak za Ilovik
Izbjeći pličine Palacol
Obavezan odmor u prolazu između Malih i Velih Orjula
Noćenje na plutači između Sv. Petra i Ilovika
SRIJEDA: polazak za Susak, te za Mali Lošinj (noćenje)
ČETVRTAK: polazak za Unije u uvalu Maraćol
Iz Maraćola za Osor (noćenje) ili po buri u Ustrinskom zaljevu (uvala Porat, NNW)
PETAK: Prolaz kroz Osorski tjesnac, do uvale Krušćica (noćenje)
SUBOTA (zorom): polazak za Punat i vraćanje broda
Piše: Mladen Gerovac