Nakon duge zime stiže i proljeće, a s njim i divlje šparoge. Za razliku od uzgojenih, ove divlje su tanje, intenzivnijeg okusa, bogatije vitaminima i mineralima i ostalim nutritivnim blagodatima, pa su time i zdravije. Poznate su kao pročišćivač organizma, izvor zdravlja i životne snage od davnih dana. Rimski su carevi u ovo vrijeme slali vojsku da ih beru, pa ih zovu i – carsko povrće. Premda je po latinskom nazivu asparagus svrstana u cvijeće. Uglavnom, šparoga obiluje folnom kiselinom, C vitaminom i skupinom B vitamina, ima snažna antioksidativna svojstva, a sadrži minimum kalorija.
Upravo zbog svoje nutritivne vrijednosti zahtijeva vrlo kratku termičku obradu. Evo recepta za jedan ukusima plemenit rižoto sa šparogama.
Sastojci (za 4 osobe):
- 3 vezice šparoga
- 1 vezica mladog luka
- 2 češnja bijelog luka
- 240 g riže
- 1 dl maslinova ulja
- 1 dl bijelog laganog vina (malvazija)
- 2 jušne žlice tvrdog ribanog sira
- 10 dag maslaca
- prstohvat muškatnog oraščića
- sol, papar
Priprema:
#1. Šparogu lagano primimo na ¼ dužine ispod pupoljka te savijamo. Kada pukne gornji dio je jestiv te ga odvojimo. Ostatak stabljike je tvrd i gorak (ne moramo baciti, može se skuhat i piti kao lijek za bolesti srca i krvnih žila, giht, visoki kolesterol i tlak, a neki tvrde i da je afrodizijak).
#2. Od jestivog dijela odvojimo pupoljke i stavimo ih na stranu, a ostatak nasjeckamo. U tavi zagrijemo maslinovo ulje te dodamo sitno sjeckani mladi luk (bijeli dio i dio listova do polovice gdje prelaze u tamniju boju) i lagano pirjamo par minuta. Dodamo kosani češnjak i rižu te pirjamo dok se riža ne zastakli. Podlijemo bijelim vinom i miješamo dok ne ishlapi. Rižu nastavimo kuhati na laganoj vatri stalno miješajući i podlijevamo vodom ili laganim povrtnim temeljcem.
#3. Nakon 10-tak minuta u rižu dodamo sjeckane šparoge, a zadnje 2-3 minute i same pupoljke. Začinimo sa soli i paprom te prstohvatom muškatnog oraščića. Dodamo maslac i ribani sir, žustro promiješamo te uklonimo s vatre da se odmori par minuta prije serviranja.
Savjet:
Šparoge možete i na minutu uroniti u kipuću vodu pa premjestiti u hladnu vodu. Vodu od kuhanja koristite za podlijevanje rižota, a šparoge se dodaju u rižot na samom kraju (zadnje 2-3 minute), jer pri dugoj termičkoj obradi znaju izgubiti i više od pola svojih nutritivnih svojstava.
Obarene šparoge možete koristiti u fritaji, na salatu s tvrdo kuhanim jajima, kao i za krem juhu. U prhkim pitama sa sirom, jajima i pancetom (quiche), uz poširana jaja sa Hollandaise umakom … Sezona je šparoga – uživajte u njima.