Grad Venecija prošlog je tjedna raspisao natječaj za nove gondolijere. Osnovni uvjeti su: punoljetnost, odnosno dob od najmanje 18 godina, završena srednja škola, vještina plivanja i liječnička svjedodžba da je kandidat zdrav i snažan. Kandidati najprije prolaze predselekciju. Moraju pokazati da znaju veslati ili barem da imaju smisla za postizanje te najvažnije vještine gondolijera. Tek se tada kandidati upućuju na tečaj Arte del Gondoliere u prijevodu na hrvatski Umjetnost gondolijera, koji uključuje 30 teorije i 10 prakse. U teoretskom dijelu uči se o tome kako je grad izgrađen, o njegovim vodenim putovima odnosno kanalima, povijest, umjetnost i kultura te engleski ili francuski jezik. Praktični dio je obuka veslanja gondole, koju vodi majstor gondolijer.
14 gondolijerki
Gondolijerska profesija vrlo je stara, datira iz 1094. godine. Trenutno u Veneciji postoje 433 gondolijera, a nekada ih je bilo 10.000. Ta obavezno crna 11 metara duga plovila bila su glavno prijevozno sredstvo. Do 14. stoljeća aristokrati su se radije vozili kočijama, ali je to tada zbog uskih ulica zabranjeno. Danas Venecijom veslaju samo 433 gondolijera. Bila je to nekad isključivo muška profesija i prenosila se s oca na sina. Sada je otvorena svakom građaninu Europske unije, pa Venecijom vesla i 14 gondolijerki. Prva žena gondolijer postala je Giorgia Boscolo 2009. godine.
Gondolijer mora znati i ključne kineske riječi
Procjenjuje se da Veneciju godišnje posjeti oko 30 milijuna gostiju. A ta specijalno građena, obavezno crna i 11 metara duga zaštitni su znak Venecije pa su gondolijeri vrlo traženi, unatoč vodenim linijski „tramvajima“, vodenim taksijima i gliserima. Andrea Balbi, predsjednik Venecijskog udruženja gondolijera već je 30 godina gondolijer, pa poznaje ukuse gostiju. Britanski The Guardian prenosi Balbijevu izjavu da turiste starije od 30 godina više zanima povijest grada, kako je nastao, te pojedine građevine, a mladi hvataju odmah mobitele i slikaju selfije. Balbi svjedoči i o jednom bizarnom događaju s kineskim turistima koji ih je naveo da u tečaj za buduće gondolijere uvedu i učenje nekih najvažnijih riječi i na neeuropskim jezicima. Naime, skupina Kineza na gondoli toliko se zanijela slikanjem selfija kod Markovog trga da nisu poslušali gondolijera kada im je kazao da moraju sjesti, pa su svi skupa s gondolijerom završili u moru.