ALIENA je sasvim prikladan naziv talijansko-hrvatskog projekta kroz koji je izrađena detaljna baza podataka o stranim vrstama u Jadranskom moru. Baza uključuje evidenciju s pilot područja uključenih u projekt te podatke o invazivnosti vrsta, datumima i lokacijama prvih zapisa te njihovim primarnim putevima unosa. U Sredozemnommoru prijavljeno je čak 1189 stranih vrsta, a od toga je njih 216 zabilježeno u Jadranu.
Od ovih 216 „aliena“ u Jadranu, prisustvo 13 vrsta pronađeno je u više projektnih pilot područja, što znači da su se već udomaćile i proširile Jadranom: Ostreopsis cfr. ovata, Caulerpa cylindracea, Codium fragile, Paraleucilla magna, Mnemiopsis leidyi, Arcuatula senhousia, Magallana gigas, Ficopomatus enigmaticus, Amphibalanus eburneus, Balanus trigonus, Callinectes sapidus, Amathia verticillata i Styela plicata.
Puni naziv Interreg projekta ALIENA je „ALIgning efforts to control Non-indigenous epcies in the Adriatic Sea“ iliti „Usklađivanje napora za kontrolu ne-autohtonih vrsta u Jadranskom moru“.
S hrvatske strane projekt vodi Institut za oceanografiju i ribarstvo iz Splita, na kojem je početkom travnja organizhirn skup „Non-indigenous species in the Adriatic Sea – past, present and future“. Događaj je okupio velik broj sudionika među kojima su uz projektne partnere iz Italije (Regione Puglia, ARPA Puglia, CMCC Climate, Arpa FVG i Bluefarm) i Hrvatske (IRB Centar za istraživanje mora) prisustvovali i predstavnici ministarstava RH (MZOZT, MMPI, MUP CZ), javnih instituta (HHI), javnih ustanova (Javna ustanova “More i krš”; Javna ustanova Priroda Šibensko-kninske županije), županije (SDŽ), lučke uprave te fakulteta (Pomorski fakultet, Sveučilišni odjel za studije mora i Prirodoslovno-matematički fakultet Split).
Predavači su bili predstavnici iz Italije, Regione Puglia (Valentina de Pinto), predstavnici instituta domaćina IOR-a (dr.sc. Slavica Matijević, dr.sc. Sanda Skejić), predstavnice Pomorskog fakulteta u Splitu (dr.sc. Merica Slišković i dr.sc. Helena Ukić Buljat), predstavnice Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije iz Uprave vodnog gospodarstva i zaštite mora Rijeka (Sandra Trošelj Stanišić), te iz Odjela za upravljanje stranim vrstama (Petra Kutleša), kao i IOR-a (dr. sc. Ante Žuljević i dr.sc Branko Dragičević).
Na radnom ručku serviran je plavi rak, invazivna vrsta u Jadranu, s obzirom da je konzumacija jedan od načina upravljanja stranim vrstama.