Iako je ječam danas zapostavljen, nekada je imao značajnu ulogu u prehrani na Mediteranu. Osim kao kaša ili prilog uz mesna jela, koristio se i kao osnova jela od riba i plodova mora „na žlicu“ prije nego što je došlo do masovne upotrebe krumpira i riže. Ječam se kuhao u brodetima, dodavao se gulašu od hobotnice, dodavao se uz sipu ili lignje (prije riže).
Danas se taj tip jela često i kod i u svijetu najčešće naziva orzotto prema talijanskoj riječi za ječam – orzo, jer se i u kuhinjama i u restoranskoj ponudi u sjevernoj Italiji to jelo očuvalo. Naposlijetku, danas je i u Hrvatskoj postalo ponovno popularno kao „uvoz“ iz talijanske kuhinje.
Sastojci (za 4 osobe):
- 60 dag liganja
- 24 dag ječmene kaše
- 25 dag crvenog luka, kapule
- 4 režnja češnjaka
- 2 lista lovora
- 1 vezica peršina
- 1 dl maslinovog ulja
- 1 čajna žlica kvasine (vinskog octa)
- 1 dl bijelog vina
- 5 dl prošeka
- 15 dag pasirane rajčice ili pelata
- soli i papra po guštu
- 6 dag maslaca
- ribani tvrdi sir po guštu(parmezan)
Priprema:
#1. Prije početka pripreme ječam možemo na pola skuhati u lagano posoljenoj vodi te ga procijediti i ostaviti sa strane (vodu od kuhanja sačuvamo).
#2. U dubljoj tavi ugrijemo maslinovo ulje te dodamo sitno sjeckanu kapulu i sitno sjeckane stabiljke peršina (sjeckano lišće ostavimo za kraj) te lagano pirjamo par minuta da uvene.
#3. Dodamo sjeckani češnjak i lignje (očišćene i isječene na kolutiće ili kockice), par minuta pirjamo pa dodamo vino, prošek i rajčicu. Promiješamo pa kada prokuha dodamo ječam i lovor, posolimo te lagano kuhamo uz podlijevanje vodom u kojoj smo kuhali ječam. Idealno bi bilo podlijevati ribljim temeljcem, ali ako ga nemate i voda od kuhanja ječma bit će odlična za ovo jelo.
#4. Povremeno promiješajte, a pred kraj, kad su lignje i ječam skuhani, u tavu dodajte čajnu žlicu kvasine, probajte i po potrebi dodajte još soli.
#5. Maknite tavu s vatre, umiješajte maslac (iz hladnjaka), parmezan i papar, i pospite preostalim sitno sjeckanim peršinom.