Aktualno

Opaka Jabuka: Mitski vulkanski otok usred Jadrana pod opsadom 1000 jedriličara!

Regata Jabuka vodičkog Jedriličarskog kluba Tijat najveća je, najzahtjevnija...

Zadar na idra: Šest dana manifestacije posvećene očuvanju pomorske baštine

U Zadru je od 21. do 26. listopada održana...

VIŠKA REGATA: Trijumf Stravaganze i posade Nika Kmetovića

Novi veliki uspjeh Dubrovčana Nika Kmetovića i posade njihovog...

PLAN PLOVIDBE: Krstarenje iz Biograda – bez Kornata

Biograd vrijedi kao ishodište krstarenja po Kornatima. Ali ne mora biti tako. Pod pretpostavkom da ste se vjerojatno zasitili Kornata, jer su postali prenapučeni i skupi, predlažemo da krenete na sjever kroz unutrašnje kanale zadarskog arhipelaga do sjeverne glave Dugog otoka, odnosno lagune Pantera i Velog rata, najvišeg svjetionika na Jadranu. I do jedine pučinske plaže sjevernog Jadrana – Sakaruna (na Jadranu postoji još jedna – to je Lojena na otoku Levrnaka u Kornatima) te da putem upoznate unutarnje jadranske otoke i uvale. Pretpostavka je za to da imate byboat na motor ili na vesla, jer bez toga većina mjesta ostala bi vam nedostupna.

Mirne uvale Pašmana

Ponajprije, bilo bi lijepo da možete proći kroz Ždrelac ispod mosta Ugljan – Pašman, ali vam je jarbol sigurno viši od dozvoljenih 16,5 m (to treba imati na umu i pri povratku, pa valja obići Pašman s juga. Ako izbjegavate poznata sidrišta, marine, luke i privezišta (naravno, sve ovisi o vjetru i prognozi) na Pašmanu imate dvije uvale u relativnoj blizini mjesta odakle ćete isploviti i kamo ćete vratiti brod.

Prva je malo na sjever – Barotul, mirno, tiho mjesto, sidrište i pješčana plaža idealna za klince. Mjesto je ribarsko i poljoprivredno, ima samo privatne apartmane a trebalo bi biti moguće kupiti svježu ribu, voće i povrće.

Na jugu je dobro sidrište, mala uvala Zaklopica. U dnu je restoran a sad su već sigurno tamo i bove. Inače, dobro je i na sidru, najbolje je uzeti vez s krmom na obalu.

Crvena luka
Crvena luka / Foto: crvena-luka.hr

Rezerva neka bude Crvena luka, jedna od najljepših jadranskih uvala s krasnim plažama. Ovoga ljeta su talijanski koncesionari otvorili apartmane s četiri zvjezdice i zaposjeli (što znači zatvorili) najljepši dio plaža, one u desnom kraju od ulaza u uvalu, ali ostalo je dosta obale slobodno. S lijeve strane pri ulazu u uvalu imate gat uz koji je (jedini) restoran). Tu se možete vezati, uzet će vam 100 kn za vez bez struje i vode a možete ostati i na sidru

Susjedna uvala, gdje je bio Club Meditteranee, a koju sada drži neka naša firma potpuno je zatvorena za nautičare.

Obilje konoba i restorana u uvalama Žuta

Idemo dalje: s jugozapadne strane Pašmana četiri su uvale jednako dobre za sidrenje: Lanđin, Žinčena, Soline i Sveti Ante.

Preko puta je otok Žut s marinom uvalama i restoranima o kojima se uglavnom sve zna. Primjerice: restoran Sabunj u uvali Hiljača, restoran i konobu u Marini Žut , konobe Sabuni (099/487 575) i Žmara, konobu Sandra u uvali Papeša (099/473 732), konobu Vison u uvali Dragišina (098/266 376), konobu Bain u uvali Strunac (099 475 882), restoran Fešta u uvali Ražanj (022/473 519, 098/425 229) . Sve konobe i restorani uredili su vezove za jahte, a pred njima se može i sidriti. Iznad marine planinarska je staza – odličan pogled na cijeli kornatski arhipelag.

Restoran Fešta, otok Žut
Restoran Fešta, otok Žut / Foto: FB

Zanimljiv je otok Rava s uvalicama i plažama sa klince između Male i Velike Rave.

Lijepo je mjesto uvala Brbinj, na Dugom otoku za vez na bovu, za kupanje u miru. Ne onaj dio gdje pristaje trajekt, već u južnim krakovima gdje su pješčane plažice. Pješke do mjesta – potražite konobu Bepo gdje bračni par starih mještana priprema domaću klopu kao što su na primjer sipe s bobom. Dobro bi bilo da se najavite kad dođete da stignu pripremiti. Cijene – OK.

Veli Rat
Veli Rat / Foto: TZ Dugi otok/Jakupović

Raj sa svjetionikom na Dugom otoku

Uvala Pantera, mirno je sidrište, to je jedina hrvatska laguna. Brod se veže za bovu (plaćalo se po metru broda 5-6 kuna plus boravišna taksa). Gumenjakom otploviti do molića u sjeverno-zapadnom dijelu uvale. Prošetati kroz stogodišnju aleju borova, koju su zasadili stari austrijski svjetioničari. Deset-petnaest minuta šetnje kroz polutamu šume i debelu hladovinu. Izlazi se ravno pred Veli rat – najstariji i najviši svjetionik na Jadranu. Visok je 42 metra, svjetlo mu se vidi sa 18 milja. Tu je ona priča da su u zidove prilikom gradnje ulupali 100.000 žumanjaca. U dvorištu svjetionika je zavjetna kapelica Sv. Nikole, zaštitnika pomoraca, u kojoj je sačuvan Rimski misal star valjda 150 godina. Ovdje su se generacije svjetioničara molile, vjenčavale, krstile djecu. I danas se ponekad ovdje održavaju romantična vjenčanja.

Plaža Sakarun na Dugom otoku
Plaža Sakarun na Dugom otoku / Foto: Dugiotok.hr

Svakako posjetite obližnju plažu Sakarun ili Saharun (ne po jugu). To je najljepša pučinska plaža u ovom dijelu Jadrana. Duga je oko 800 metara. Na dnu je sitni bijeli pijesak što moru daje tirkiznu boju. Na obali je krupni šljunak. Ljetno ugostiteljstvo se ovdje sastojalo od koktel bara i pečenjare, a vozio je i turistički vlakić preko otoka do hotelskog naselja u Božavi. Brod možete premjestiti u uvalu Soline i do Sakaruna doći pješice. Možete doći i okolo s brodom i sidriti (na dnu ima grota), ali ne preporučujem noćenje.

Također se za Biograd bolje vratiti unutarnjim kanalima. Ima zanimljivih mjesta i na Sestrunju, Zverincu, Ižu (Veli Iž – iški lonci) pa i s unutarnje strane Ugljana. Ne preporučujemo povratak s vanjske strane Dugog otoka pa ulazak kroz Proversu, jer valja tuči otvoreno more 20-tak milja, bez zakloništa. Jedina zanimljiva mjesta s vanjske strane Dugog otoka su otočić Mežanj i pličina Mišnjak, i to za udičare i podvodne ribolovce.

Pašman, plaža Banj
Pašman, plaža Banj / Foto: Pasman.hr

Bove za privez u blizini i u prolazu do i od uvale Pantera sasvim sigurno imate u sljedećim uvalama: Čuna, Bok i Lučina na Dugom otoku, Soline, Sv. Anti i Ždrelac na Pašmanu, Brguljama, Molatu i Zapuntelu na otoku Molatu, u Olibu, uvali Lokvina na Ravi, u uvali Mljake i Ist na otoku Istu i u uvali Krijal na Premudi. Privez na bovu se plaća, a u cijeni je odvoz smeća. To je uvijek siguran vez („suha“ težina bove je 700 kg, a promjer lanca je 2 cm), a da ne bi bilo lupanja o bovu od kojeg se pri nemirnom moru ne može spavati, brod je najbolje vezati tako da dužina konopa od bove do broda bude najmanje tri i pol metra.

Dobro more, i ugodan provod.

Piše: Mladen Gerovac

Novo

ACI – ADRIATIC NAUTICAL ACADEMY: Vrhunska škola mora Veljka Barbierija i Cina Riccija

Evo kako je nastala, funkcionirala i rasla Jadranska nautička...

Opaka Jabuka: Mitski vulkanski otok usred Jadrana pod opsadom 1000 jedriličara!

Regata Jabuka vodičkog Jedriličarskog kluba Tijat najveća je, najzahtjevnija...

VIŠKA REGATA: Trijumf Stravaganze i posade Nika Kmetovića

Novi veliki uspjeh Dubrovčana Nika Kmetovića i posade njihovog...

ACI – ADRIATIC NAUTICAL ACADEMY: Vrhunska škola mora Veljka Barbierija i Cina Riccija

Evo kako je nastala, funkcionirala i rasla Jadranska nautička akademija - Adriatic nautical academy – skraćeno ANA i kako je maksi-krstaš ACI No. 1...

Opaka Jabuka: Mitski vulkanski otok usred Jadrana pod opsadom 1000 jedriličara!

Regata Jabuka vodičkog Jedriličarskog kluba Tijat najveća je, najzahtjevnija i najpopularnija offshore regata u Hrvatskoj. Ova 21. po redu, održava se od 8. do...

Zadar na idra: Šest dana manifestacije posvećene očuvanju pomorske baštine

U Zadru je od 21. do 26. listopada održana vrlo uspjela treća manifestacija "Zadar na idra", posvećena očuvanju i promociji maritimne baštine. Manifestacija je...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here