Hrvatska narodna banka u suradnji s Hrvatskom kovnicom novca izdaje prigodni zlatnik i srebrnjak “Puratićev kolotur” u seriji “Hrvatski inovatori”. Budući da se radi o našem čovjeku i izumu u ribarenju, slobodno to možemo nazvati doprinos HNB-a promociji hrvatske pomorske baštine – u zlatu i srebru.
Inovacija Marija Puratića, “Puratićev kolotur” unijela je revolucionarnu promjenu u učinkovitost ribarenja te omogućila brže i efikasnije izvlačenje ribarskih mreža, smanjivši fizički napor ribara i povećavši produktivnost ribolova. Poznat i kao Puratićev “Power block”, taj je izum prihvaćen i cijenjen svuda u ribarskom svijetu. Puratić je svoj koloturnik patentirao 1954. godine, a 1963. počeo se koristiti i u hrvatskom ribarstvu.
Zlatnika u apoenu od 100 eura otkovano je 100 komada, a srebrnjaka u apoenu od 4 eura 1000 komada. Kovanice se od sutra, 26. 9. 2024., mogu naručiti na web trgovini Hrvatske kovnice novca. Cijena zlatnika je 3098,74 eura, a srebrnjaka oko 79,99 eura bez PDV-a. Dolaze u prigodnoj
Juraj Ivan Mario Puratić rođen je 1904. godine u Sumartinu na otoku Braču u težačkoj i ribarskoj obitelji. Godine 1925. odlučio je otići „preko bare“ da u SAD-u pokuša ostvariti „američki san“ ili barem bolji život. Još nje bio svjestan svojih izumiteljskih sposobnosti. U početku je radio u čeličani, zatim u bruklinskoj luci a potom se našao u poslu bliskom onom što je kod kuće radio na Braču, ali sada u ribolovu „na veliko“. Godinama je radio na ribarici i stalno se bavio mišlju kako da olakša najteži dio ribarskog posla – izvlačenje mreže pune ribe iz mora. A zatim mu je sinulo. Izumio je vrlo jednostavan dio ribolovne opreme, koji će promijenio način lova mrežama širom svijeta. Mnogi smatraju da je taj izum u ribarstvu jednako vrijedan kao izum struje.
Ali nije išlo lako. Tijekom 1953. godine, u San Pedru Mario razvija patent, pod nazivom Puratićevo vitlo. Unatoč njegovoj efikasnosti nitko nije bio zainteresiran za njega. Tek je godine 1955. je tvrtka Marco iz Seattlea, specijalizirana za morsku građevinu i dizajn prepoznala potencijal Mariovog izuma. Inženjeri te tvrtke su iz prototipa napravili proizvod za praktičnu upotrebu, koji su nazvali Power blok. Uređaj ima oblik veće koloture s aluminijskim kosturom i središnjim rotirajućim elementom, obavijenim tvrdom gumom. Do 1960. godine većina plivaričarske flote Sjevernog mora već imala ugrađen Puratićev blok. Tada Puratić dobiva i prvo priznanje – godine 1972. stavljena je u opticaj kanadska novčanica od 5 dolara, na kojoj je slika koćarice s uređajem Puratićevim Power blockom.
Tijekom života Mario Puratić će patentirati više od 20 inovativnih pronalazaka, uglavnom pomagala u ribolovu.
Umro je 1993. godine Kaliforniji u Santa Barbari. Najprije je zbog Domovinskog rata tamo i pokopan, pa će nešto kasnije njegovi posmrtni ostatci biti prebačeni u rodni Sumartin, gdje se uređuje interpretacijski centar ribarstva “Kuća od 5 dolori” posvećen ovom inovatoru.