U Zadru je od 21. do 26. listopada održana vrlo uspjela treća manifestacija “Zadar na idra”, posvećena očuvanju i promociji maritimne baštine. Manifestacija je okupila veliki broj zaljubljenika u tradicionalno jedrenje i povijesne drvene brodove svih dobnih skupina – od najmlađih do iskusnih jedriličara i ljubitelja mora. Manifestaciju je organizirala Udruga za istraživanje i zaštitu maritimne baštine “Kanata” uz potporu Grada Zadra i lokalnih turističkih zajednica. Partneri ovogodišnjg “Zadra na idra” bili su znameniti trofejni Jedriličarski klub Uskok i i isto tako znameniti Muzej betinske drvene brodogradnje.
Za veliki uspjeh manifestacije odlučujući je bio program prepun vrlo zanimljivih aktivnosti, koji je uključivao: defile tradicionalnih brodova u uvali Jazine, plovidbu s djecom na tradicionalnim brodovima, radionicu za djecu, predavanja stručnjaka o ribarskim naseljima i važnosti maritimne kulture … Posebno atraktivan dio programa bila je pokazna vježba postavljanja latinskog jedra te završna regata “Zadarska koka” u klasi tradicionalnog latinskog jedra.
Defile tradicijskih brodova
U ponedjeljak 21. listopada u 16 sati održan je defile tradicijskih brodova uvalom Jazine. Udruga “Kanata” raspolaže s flotom od desetak tradicijskih drvenih brodova opremljenih latinskim jedrima s područja Grada Zadra i Zadarske županije, koji su u vrijeme održavanja manifestacije bili dostupni na vezu u zadarskom Jedriličarskom klubu Uskok na Vitrenjaku.
U srijedu je taj dio programa nastavljen plovidbom s djecom u tradicijskim brodovima. Program tradicije plovidbe predstavljen je i učenicima 4. razreda Osnovne škola Šime Budinića. U Jedriličarskom klubu Uskok dr. sc. Vladimir Skračić održao je predavanje pod nazivom “Kurnaska gajeta – sveti brod”. Skračić je pokretač regate ‘Latinsko idro’ na Murteru, te čuvar autentične otočne i maritimne baštine. Svoju sudbinsku vezu s Kornatima zabilježio je u brojnim radovima, među kojima je i dokumentarna serija ‘Kurnati: abeceda sjećanja’ i nedavno objavljenu knjigu ‘Kornati – kad su bili Kurnati“, intimni leksikon prošlosti arhipelaga.
Radionica „Napravi svoju barku“
Cilj radionice za djecu “Napravi svoju barku” bio je da izrade jednostavne drvene brodiće s latinskim jedrom. Nekada su to bile drvene igračke koju je svako dijete znalo samostalno napraviti – komad naplavine drvene građe ili kakve daske, koje jugo ili bura izbace na žal obale ili otoka, zatim pokoja brukvica, nešto konopa, malo krpe za jedro i eto barke koja može zaploviti. Radionica je bila prvenstveno namijenjena djeci u dobi od 7 do 15 godina a koristili su se jednostavan alati – ručne pile, turpijice i rašpe, čekić i sitni pribor poput konopa i čavlića. Otvoren je bio ulaz i odraslima koji su željeli ostvariti neki svoju kreativnu ideju, a imali su i materijala za to. Opći cilj je bio uživanje u ručnom radu i kreativnom izražavanju kroz opremanje jednostavnog modela broda. Radionica se održala u Jedriličarskom klubu Uskok Zadar, u četvrtak, 24. listopada 2024., od 16:00 do 17:30 sati.
Drugo predavanje održala je dr. sc. Sofija Sorić s Odjela za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru o ribarskom naselju u Piškeri, gdje se nalazi poznata crkvica Male Gospe iz 14. stoljeća poznata kao Ribarska katedrala; i skrovitoj uvali Muna na otoku Žirju, odavno privlačnoj zbog obližnjih bogatih pošti za lov ribe, te dovoljno dubokoj za ribarske brodice i brodove.
Zadarska koka
U petak 25. listopada u sklopu „Zadra na idra“ održana je pokazna vježba postavljanja latinskog jedra, a u subotu manifestacija je završila sjajnom regatom „Zadarska koka“ u klasi tradicijskih brodova, koja nosi naziv po istoimenom tradicijskom brodu. Jedrilo je šest brodova Udruge na kojima su bili jedriličari s Kvarnera, ali i jedna gajeta s latinskim jedrom iz Vrboske.
*Serijal tekstova “Čuvari hrvatske pomorske baštine” na portalu Nautička patrola objavljuje se uz potporu Agencije za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija