Voljom nautičara, koji su ispunili anketni upitnik objavljen na hrvatskom, engleskom, njemačkom, talijanskom i slovenskom jeziku na našem portalu Nautička patrola, evo nas ponovo u mirnoj i ugodnoj Marini Funtana. Ovaj smo puta došli da uručimo najviše priznanje u hrvatskoj nautici i hrvatskom nautičkom turizmu što ga jedna od 67 hrvatskih marina može dobiti – Zlatno sidro Nautičke patrole. Tu vrhunsku nagradu dodjeljuju isključivo nautičari svojim ocjenama, i nije podložna nikakvom financijskom uplivu državnih institucija, niti financijskoj „potpori“ državnih tvrtki, ni uključenosti ikakvih sponzora, niti ucjenama da moraju platiti oglas, a nautičari glasaju svojom voljom, bez ikakvih marketinških „poticaja“ internetskom klikanju u obliku nagrada i apsurdnom napuhavanju brojki.
“Svaki nam je gost važan“
No, vratimo se našoj nautičkoj patrolnoj brazdi. Evo pred nama poznatih punih gatova brodova, mnoštva jarbola, vizure lijepoga mjesta, osmijeha mornara i recepcionara, dočeka iskrene dobrodošlice i osjećaja ugode – svega što nautičari najviše cijene u svakoj marini. Dočekuju nas Nataša Radin – Trifunović, predsjednica uprave Komunalnog poduzeća Montraker d.o.o. i Dušan Orlović, direktor Marine Funtana. Naime, Marina Funtana zajedno sa susjednom marinom Vrsar u sklopu su Komunalnog poduzeća Montraker, i obje su već godinama, prema ocjenama nautičara, u top 10 najboljih hrvatskih marina.
Ovaj puta je, dakako, riječ o zlatnoj Marini Funtana, pa smo najprije predsjednicu uprave Montrakera Natašu Radin – Trifunović upitali za „formulu uspjeha“.
„Prije svega, svaki nam je gost važan, i niti jedan gost se neće osjetiti manje važnim u odnosu na druge. Doista se trudimo oko svakog gosta i da udovoljimo svakom zahtjevu. Naravno, kada objektivno nekom zahtjevu ne možemo udovoljiti, onda objasnimo zašto, i što možemo učiniti. Jako nam je važno da se svi naši gosti ovdje osjećaju kao kod kuće i da zajedno s nama brinu o svemu u marini. Mi smo manja marina s manje gostiju, pa se svi dobro znaju, ali smatram da se ipak više radi o našem pristupu. Bez obzira na veličinu marine svakom se gostu može pristupiti s ljubaznošću i brižnošću, tako da je to ta prava „formula uspjeha“. Naravno, riječ je o našim ljudima koji ovdje rade i koji dočekuju svakog gosta na gatu i pomažu mu s uplovljavanjem. Onda se i gost koji baš i nije vješt pri uplovu, odmah osjeća sigurnijim i dobrodošlijim“, naglašava Nataša Radin – Trifunović, te dodaje kako se često zaboravlja da se u marinskom biznisu ne radi o pukoj prodaji veza, nego o stvaranju ugođaja. Zato djelatnici, uz usluge i popratne sadržaje u marini Funtana goste obavještavaju i usmjeravaju na sve privlačne sadržaje izvan marine, što je također neobično važno za stvaranje ugođaja.
Briga o sigurnosti plovila
„Brinemo dosta i o sigurnosti“, veli predsjednica uprave Montrakera. „Tu je sustav Sense4Boat, koji uključuje sigurnosnu zaštitu plovila u marinama od požara, potonuća, posljedica ispražnjenog akumulatora i zaštite od krađe čiju je primjenu Dušan pokrenuo u Marini Funtana sa senzorima od kojih smo neke poklanjali našim gostima u sklopu ugovora o godišnjem vezu. Mogli su birati jedan paket koji žele – senozor visine vode u brodu ili senzor temperature, a ostalo doplaćuju. Recimo, dali smo popust 50 posto na senzor dima. U početku su bili skeptični i pitali se da li im to stvarno treba. A onda kad su vidjeli koliko je to dobro i važno za njihovu sigurnost, jer ipak se radi o plovilima velike vrijednosti, naravno da su to prihvatili. Bio je to također jedan jako dobar potez“, zaključuje Nataša Radin – Trifunović.
“Imamo top uslugu”
Dušan Orlović, direktor Marine Funtana također ističe da je jako važan taj osjećaj da se svaki gost u marini osjeća „kao doma“, te smatra kako bi isto bilo i da imaju i sto vezova i gostiju više:
„Bez skromnosti, mislim da imamo top uslugu što se tiče svih zaposlenika: od čistačice, recepcija i mornara, pa do vrha, otkud dolaze direktive zaposlenicima. Tu brigu i red gosti primjećuju i na sitnicama. Primjerice, ako na nekom brodu padne bokobran, mi ga privežemo i gostu pošaljemo obavijest i sliku tako da zna da mi brodove čuvamo, a ne samo da ih vežemo. Što se tiče popusta na lojalnost, mi to nemamo. Većina gostiju je ovdje na vezu 10 i više godina. Poneki gost nas zna pitati o tom popustu na vjernost, jer u drugim marinama se to nudi, a mi mu objasnimo da kod nas toga nema, mi taj novac ulažemo u nove sadržaje i poboljšanje usluge, što se onda i vidi. Isto tako imamo ljubazan pristup gostu koji je zbog nečega nezadovoljan. Ako ne možemo udovoljiti njegovoj želji, ne kažemo tvrdo „ne može“, već „ne može, zato što…“ pa uslijedi razumno i ljubazno objašnjenje. I uvijek to dobro završi. Gost se ne naljuti, drugi dan te još ljubaznije pozdravi.“
Visoke ocjene dali su nam i ono koji su oni put došli
„Zadovoljni smo, jer ova priznanja u kontinuitetu nam znače da smo na pravom putu. I uvjereni smo da nisu glasali samo naši stalni gosti, jer znamo da su oni jako zadovoljni, nego su nam visoku ocjenu dali i gosti na dnevnom vezu, koji su došli prvi put, jer kod nas je uvijek naglasak na ljubaznosti i usluzi. Kada s takvim gostom uđemo u razgovor, pa mu kažemo da marina pripada komunalnom poduzeću, koje u svom djelokrugu ima i brigu o čistoći, i groblju itd. čovjek se zaprepasti, da takvo poduzeće može imati i ovakvu reprezentativnu marinu, a da se ne radi o nekakvoj visoko profesionalnoj nautičkoj tvrtki. Upravo zato što su nam standardi usluge visoki. Osim toga što se gosti osjećaju tu kao doma, jedan dio tog ugođaja čini i imidž samog mjesta Funtana“, veli Dušan Orlović.
Strojevi za pjenu i vatrogasna vježba
Nataša Radin – Trifunović dodaje da su početkom sezone imali vatrogasnu vježbu, u koju su uključeni i gosti, da se točno vidi i zna što, tko i kako treba postupiti u slučaju požara. To je generiralo i kupnjom stroja za proizvodnju pjene za obje marine, jer vodom ne možete ugasiti plastiku:
„Tu smo vježbu baš napravili svjetski, vatrogasci su pohvalili dečke kako su to profesionalno obavili. Napravili smo sve – od sirena pod kojima su vatrogasci ušli do post prezentacije. Uključila se bila i lučka kapetanije s brodom koji je intervenirao s mora. Sve su pratili naši i njihovi elaborati. Tek se tada vidjelo koliko je sve to zahtjevno i koliko smo dobro organizirani“, zadovoljna je predsjednica uprave.
Svi djelatnici u marini su domaći ljudi
Riječ se povela i o zaposlenicima, koji su duša marine, pa onda i o uvjetima rada.
„Moram reći“, kazala je predsjednica Uprave Nataša Radin – Trifunović, „da imamo samo domaće radnike, i radimo na tome da stalno povećavamo plaće i poboljšavamo uvijete rada. Jer jedino zadovoljan djelatnik je dobar djelatnik.“
Dušan Orlović dodaje: „Imamo stalne i radnike i stalne goste, tu su već po dvadeset godina i jedni i drugi. I ja sam 20 godina tu, od prvoga dana.“ Nataša dodaje kako je i ona u firmi već 25 godina.
„Radnici su ključni. Ako netko kaže da čovjek nije ključan u turizmu, to nije istina. Ne mogu niti sve financije niti svi stranci zamijeniti domaćeg čovjeka, autentičnu kulturu i domaći ugođaj koji on stvara. Turizam je u tome jako specifičan. Ovo ljeto smo 30-ero djece od 16 do 21 godine zaposlili na parkingu u Funtani, naše lokalne djece koja studiraju. Rekla sam im da računamo na njih i da im stvaramo budućnost ovdje, da su dobrodošli. Trebamo svi biti pametni i zadržati mladost ovdje, dignuti plaće, a ne uvoziti jeftinu radnu snagu“, kaže predsjednica Uprave Montrakera.
Poslovali još bolje nego lani
I na kraju pitamo naše sugovornike kako je prošla ova nautička sezona.
„Bila je ovo jako dobra sezona. Neki kažu da je nautika pala, ali nije pala nautika, nego su problem bili čarteri. Očito nisu iznajmljivali plovila po onim vrućinama. Mi smo poslovali bolje nego lani. Nemamo pad, nego je pad u dolascima svugdje. Zvao sam i Poreč i druge, i kod svih je tako. Ali se to možda onda nadoknadilo u duljini boravka. Cijene u odnosu na prošlu godinu bila su nešto viša. Svaka vida nas košta više nego lani, no nismo išli na povećanje cijena nego smo samo pratili povećanje troškova“, zaključuje Dušan Orlović.